Skip to content

1275 Sherlin Drive

Bridgewater, NJ 08807

Built 1969

Last Sale Price
$391,000
Last Sale Date
Aug 28, 2015

Property Information

Block656
Lot51
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,936
Acreage1.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$386,600
50%
Improvement Value:$386,400
50%
Total Assessment$773,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,631+8.8%
2024$13,446+6.4%
2023$12,636+7.0%
2022$11,813-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$391,000

From:

To:

Sq Ft1,936DeedBook 6821, Page 1549Recorded9/14/2015

Property Sale

Sale
$73,500
DeedBook 1284, Page 551

Property Built

Built

Year Built: 1969