Skip to content

1178 Staffler Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1970

Last Sale Price
$642,000
Last Sale Date
May 30, 2002

Property Information

Block657
Lot24
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class19
Description2SF 2GF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,604
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$374,400
36%
Improvement Value:$666,100
64%
Total Assessment$1,040,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,638+4.2%
2024$18,844+6.2%
2023$17,747+0.9%
2022$17,581+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$642,000

To:

Sq Ft3,604DeedBook 5159, Page 2686

Property Sale

Sale
$590,000
DeedBook 2329, Page 479

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 1379, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1970