Skip to content

116 Mountainside Ln.

Bridgewater, NJ 08807

Built 1969

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Jan 31, 2022

Property Information

Block718
Lot101
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class16
Description2SF 2GF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,204
Acreage1.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$246,600
37%
Improvement Value:$420,100
63%
Total Assessment$666,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,358+7.3%
2024$11,519+10.6%
2023$10,414+0.9%
2022$10,321+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$800,000

To:

Sq Ft3,204DeedBook 7425, Page 2222Recorded2/17/2022

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft3,204DeedBook 7395, Page 711Recorded10/25/2021

Property Built

Built

Year Built: 1969