Skip to content

1049 Hoffman Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1956

Last Sale Price
$388,000
Last Sale Date
Aug 30, 2016

Property Information

Block718
Lot204
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description1S-B 2G-CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,340
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,800
61%
Improvement Value:$191,700
39%
Total Assessment$491,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,380+6.1%
2024$8,843+4.3%
2023$8,480+0.5%
2022$8,435-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$388,000

From:

To:

Sq Ft1,340DeedBook 6901, Page 2640Recorded9/7/2016

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

DeedBook 6838, Page 3060Recorded12/1/2015

Property Built

Built

Year Built: 1956