Skip to content

1956 Mountain Top Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1967

Last Sale Price
$811,000
Last Sale Date
Nov 3, 2004

Property Information

Block718
Lot53
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description1SF2GF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,730
Acreage1.81

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$414,300
55%
Improvement Value:$345,000
45%
Total Assessment$759,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,229+2.6%
2024$13,875+2.6%
2023$13,517+0.7%
2022$13,427-0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$811,000

To:

Sq Ft2,730DeedBook 5672, Page 1631

Property Built

Built

Year Built: 1967