Skip to content

196 Beaumonte Way

Bridgewater, NJ 08807

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 22, 1989

Property Information

Block720
Lot17
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description2SF 2GF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,248
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$360,000
44%
Improvement Value:$458,000
56%
Total Assessment$818,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,728+6.3%
2024$14,799+2.5%
2023$14,441+0.8%
2022$14,321+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1973