Skip to content

1029 Tullo Farm Rd

Bridgewater, NJ 08807

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 20, 2020

Property Information

Block720
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description2SF 2GF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,130
Acreage0.95

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$357,500
39%
Improvement Value:$559,200
61%
Total Assessment$916,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,604+7.1%
2024$16,441+5.5%
2023$15,581+0.9%
2022$15,444+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$393,000
DeedBook 2231, Page 674

Property Built

Built

Year Built: 1972