Skip to content

1081 Tullo Farm Rd

Bridgewater, NJ 08807

Built 1986

Last Sale Price
$657,500
Last Sale Date
Aug 24, 2010

Property Information

Block722
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,394
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$326,000
34%
Improvement Value:$641,000
66%
Total Assessment$967,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,547+7.9%
2024$17,183+6.6%
2023$16,123+1.0%
2022$15,966+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$657,500

To:

Sq Ft3,394DeedBook 6349, Page 3715

Property Sale

Sale
$341,500
DeedBook 1594, Page 455

Property Built

Built

Year Built: 1986