Skip to content

1069 Tullo Farm Rd

Bridgewater, NJ 08807

Built 1989

Last Sale Price
$965,000
Last Sale Date
Oct 7, 2005

Property Information

Block722
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,338
Acreage1.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$341,500
28%
Improvement Value:$897,300
72%
Total Assessment$1,238,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,729+4.7%
2024$22,659+8.4%
2023$20,912+1.1%
2022$20,687+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$965,000

To:

Sq Ft4,338DeedBook 5811, Page 468

Property Sale

Sale
$890,000
DeedBook 5485, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1989