Skip to content

1061 Tullo Farm Rd

Bridgewater, NJ 08807

Built 1989

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Sep 13, 1999

Property Information

Block722
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,827
Acreage1.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$349,000
30%
Improvement Value:$802,100
70%
Total Assessment$1,151,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,061+4.6%
2024$21,088+6.4%
2023$19,825+1.0%
2022$19,619+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000

To:

Sq Ft4,827DeedBook 2257, Page 568

Property Built

Built

Year Built: 1989