Skip to content

6 Todd Court

Bridgewater, NJ 08807

Built 1994

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Sep 20, 1994

Property Information

Block722
Lot26
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,067
Acreage0.69

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$319,500
27%
Improvement Value:$864,900
73%
Total Assessment$1,184,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,683+4.8%
2024$21,647+8.9%
2023$19,882+1.1%
2022$19,665+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000

To:

Sq Ft5,067DeedBook 1977, Page 444

Property Built

Built

Year Built: 1994