Skip to content

1072 Dell Wood Rd.

Martinsville, NJ 08836

Built 1960

Last Sale Date
Feb 24, 2025

Property Information

Block805
Lot27
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class16
Description1S-F 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,772
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$356,000
59%
Improvement Value:$242,500
41%
Total Assessment$598,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,259+5.2%
2024$10,700+0.3%
2023$10,664+1.9%
2022$10,465-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960