Skip to content

1729 Merriam Dr.

Martinsville, NJ 08836

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 7, 2012

Property Information

Block807
Lot64
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description1.5SF 2GF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,218
Acreage1.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$321,200
47%
Improvement Value:$362,200
53%
Total Assessment$683,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,789+9.4%
2024$11,686-0.2%
2023$11,704+0.8%
2022$11,615-0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970