Skip to content

816 Vosseller Ave.

Martinsville, NJ 08836

Built 1964

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Sep 24, 2021

Property Information

Block809
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.94

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$312,900
56%
Improvement Value:$243,400
44%
Total Assessment$556,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,474+6.1%
2024$9,872+31.6%
2023$7,501+3.9%
2022$7,220-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000

To:

Sq Ft1,536DeedBook 7387, Page 438Recorded9/29/2021

Property Sale

Sale
$311,000
DeedBook 6623, Page 1002

Property Built

Built

Year Built: 1964