Skip to content

59 Churchill Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 15, 2020

Property Information

Block101
Lot36
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,224
Acreage0.83

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$309,700
65%
Improvement Value:$166,800
35%
Total Assessment$476,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,722+8.0%
2024$7,153+17.2%
2023$6,101-2.5%
2022$6,260+3.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 7051, Page 3372Recorded6/26/2018

Property Sale

SaleMulti
$252,000

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 6907, Page 3645Recorded9/29/2016

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 6805, Page 261Recorded7/7/2015

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 1420, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1960