Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
48 School Ave
Somerset, NJ 08873
Industrial
Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 17, 1998
Property Information
Block101
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5901
Building Details
Building Class10
Description1SS
Dwellings1
ZoningCI
Sq Footage1,748
Acreage0.69
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$207,000
61%
Improvement Value:$135,000
39%
Total Assessment$342,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $6,231 | -6.1% |
| 2024 | $6,635 | -13.0% |
| 2023 | $7,623 | -2.5% |
| 2022 | $7,822 | -1.3% |
Property History
No events match the selected filters.