Skip to content

92 Spruce St

Somerset, NJ 08873

Built 1980

Last Sale Price
$506,000
Last Sale Date
Sep 19, 2024

Property Information

Block106
Lot30.03
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class17
Description73 X 100
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,102
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$219,100
48%
Improvement Value:$242,100
52%
Total Assessment$461,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,812+13.5%
2024$6,002-0.0%
2023$6,005+7.4%
2022$5,589-1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$506,000

To:

Sq Ft1,102DeedBook 7578, Page 2543

Property Sale

Sale
$267,000

From:

To:

Sq Ft1,102DeedBook 6822, Page 319Recorded9/16/2015

Property Sale

Sale
$164,411

From:

To:

Sq Ft1,102DeedBook 6785, Page 2810Recorded4/14/2015

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 1750, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1980