Skip to content

61 Old Georgetown Rd

Princeton, NJ 08540

Built 1920

Last Sale Date
Apr 1, 2057

Property Information

Block10
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningRR3
Sq Footage1,040
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$411,000
79%
Improvement Value:$110,800
21%
Total Assessment$521,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,777+15.1%
2024$7,626+24.8%
2023$6,109-2.3%
2022$6,253-4.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft1,040DeedBook 7584, Page 688

Property Built

Built

Year Built: 1920