Skip to content

73 Old Georgetown Rd

Princeton, NJ 08540

Built 1952

Last Sale Date
Oct 18, 2067

Property Information

Block10
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR3
Sq Footage1,080
Acreage1.64

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$418,000
76%
Improvement Value:$130,700
24%
Total Assessment$548,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,148+14.0%
2024$8,022+22.2%
2023$6,564-2.3%
2022$6,718-4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft1,080DeedBook 1834, Page 552

Property Built

Built

Year Built: 1952