Skip to content

781 Somerset St

Somerset, NJ 08873

Last Sale Date
Dec 15, 2022

Property Information

Block131
Lot22
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7901

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
ZoningGC
Sq Footage1,161
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,000
44%
Improvement Value:$126,000
56%
Total Assessment$225,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,100-6.1%
2024$4,365-13.0%
2023$5,015-2.5%
2022$5,146-1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$825,000
DeedBook 5761, Page 1883

Property Sale

SaleMulti
$22,000
DeedBook 1593, Page 666