Skip to content

879 Somerset St

Somerset, NJ 08873

Last Sale Date
Jun 7, 2016

Property Information

Block117
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
ZoningCI
Sq Footage1,260
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
36%
Improvement Value:$160,000
64%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,555-6.1%
2024$4,850+22.1%
2023$3,972-2.5%
2022$4,075-1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 1523, Page 160