Skip to content

696 Franklin Blvd

Somerset, NJ 08873

Commercial

Last Sale Price
$196,666
Last Sale Date
Dec 17, 2008

Property Information

Block133
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7901

Building Details

Building Class10
Description1SBL
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage8,200
Acreage0.8

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$540,000
60%
Improvement Value:$360,000
40%
Total Assessment$900,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,398-6.1%
2024$17,460+5.6%
2023$16,539-2.5%
2022$16,970+11.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$196,666

To:

Sq Ft8,200DeedBook 6181, Page 3097

Property Sale

SaleMulti
$290,000
DeedBook 1863, Page 698

Property Sale

SaleMulti
$113,000
DeedBook 1371, Page 600