Skip to content

874 Hamilton St

Somerset, NJ 08873

Last Sale Date
Dec 14, 1995

Property Information

Block144
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7901

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningHBD
Sq Footage7,097
Acreage0.6

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$540,000
60%
Improvement Value:$360,000
40%
Total Assessment$900,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,398+20.8%
2024$13,580-13.0%
2023$15,603-2.5%
2022$16,009-1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 1661, Page 468