Skip to content

166 Stothoff St

Somerset, NJ 08873

Built 1973

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jan 23, 2007

Property Information

Block142
Lot55
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7901

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,592
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$204,800
54%
Improvement Value:$175,000
46%
Total Assessment$379,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,912-0.2%
2024$5,927-0.6%
2023$5,963+7.0%
2022$5,573+3.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$260,000

To:

Sq Ft1,592DeedBook 5992, Page 163

Property Sale

SaleMulti
$132,000
DeedBook 2328, Page 47

Property Sale

SaleMulti
$33,500
DeedBook 1286, Page 422

Property Built

Built

Year Built: 1973