Skip to content

178 Dutton St

Somerset, NJ 08873

Built 1974

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Apr 25, 2003

Property Information

Block349.01
Lot37.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6005

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,605
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$252,200
50%
Improvement Value:$252,100
50%
Total Assessment$504,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,738+1.1%
2024$7,657+12.7%
2023$6,792+2.5%
2022$6,625+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft1,605DeedBook 5355, Page 2430

Property Built

Built

Year Built: 1974