Skip to content

858 Hamilton St

Somerset, NJ 08873

Commercial

Last Sale Price
$23,000
Last Sale Date
Aug 25, 1971

Property Information

Block144
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7901

Building Details

Building Class10
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningHBD
Sq Footage5,788
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$306,000
51%
Improvement Value:$294,000
49%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,682+13.0%
2024$9,450-13.3%
2023$10,895-2.6%
2022$11,185-1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$23,000

To:

Sq Ft5,788DeedBook 1247, Page 106