Skip to content

2 Dogwood LaPrinceton, NJ 08540

Built 1940

Last Sale Price
$39,325
Last Sale Date
Oct 15, 2015

Property Information

Block14
Lot16
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page1903

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,012
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$336,900
74%
Improvement Value:$116,900
26%
Total Assessment$453,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,517+3.8%
2024$7,244+25.3%
2023$5,780+1.6%
2022$5,690-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$39,325

To:

Sq Ft1,012DeedBook 6830, Page 50

Property Sale

Sale
$14,000
DeedBook 1335, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1940