Skip to content

459 Bunker Hill Rd

Princeton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Date
Dec 23, 2065

Property Information

Block14
Lot17
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page1903

Building Details

Building Class16
Description1SB 1G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,488
Acreage0.72

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$303,800
56%
Improvement Value:$235,000
44%
Total Assessment$538,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,377+1.7%
2024$8,238+14.8%
2023$7,175+0.5%
2022$7,141-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft1,488DeedBook 2145, Page 708

Property Built

Built

Year Built: 1950