Skip to content

36 Washington Ave

Princeton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Date
May 11, 2049

Property Information

Block16
Lot10
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page1904

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,554
Acreage0.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$330,600
63%
Improvement Value:$194,300
37%
Total Assessment$524,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,357+2.7%
2024$8,140+19.5%
2023$6,809+1.0%
2022$6,743-1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$252,000
DeedBook 6335, Page 3379

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 5889, Page 1721

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 2300, Page 593

Property Built

Built

Year Built: 1950