Skip to content

15 Irving Street

Somerset, NJ 08873

Built 2018

Last Sale Price
$215,990
Last Sale Date
Feb 12, 2021

Property Information

Block150
Lot141.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7901

Building Details

Building Class37
DescriptionMODERATE
Dwellings1
ZoningSH
Sq Footage1,422
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,500
30%
Improvement Value:$192,100
70%
Total Assessment$272,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,936-20.7%
2024$4,966+3.2%
2023$4,815+75.4%
2022$2,744-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$215,990

To:

Sq Ft1,422DeedBook 7316, Page 1493Recorded3/5/2021

Property Built

Built

Year Built: 2018