Skip to content

49 Stothoff St

Somerset, NJ 08873

Public Property

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Sep 12, 2000

Property Information

Block150
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7901

Building Details

Building Class10
Description1SF
Dwellings1
ZoningIP
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$277,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$277,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2002$2,058-2.2%
2001$2,105+9.7%
2000$1,918+5.9%
1999$1,811+3.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$110,000

To:

DeedBook 2318, Page 304

Property Sale

SaleMulti
$48,900
DeedBook 1493, Page 507