Skip to content

44 Kevin Apuzzio Ave

Somerset, NJ 08873

Vacant Land

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 14, 2004

Property Information

Block153
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8001

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$9,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$9,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$179-5.8%
2024$190-13.0%
2023$218-2.5%
2022$224-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

DeedBook 5662, Page 1208

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 5049, Page 3273

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 1709, Page 519

Property Sale

SaleMulti
$15,000
DeedBook 1455, Page 28