Skip to content

28 Kevin Apuzzio Ave

Somerset, NJ 08873

Vacant Land

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 14, 2004

Property Information

Block153
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8001

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$147,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,061+12.7%
2024$2,716+24.3%
2023$2,184+1.1%
2022$2,161+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

DeedBook 5662, Page 1208

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 5049, Page 3273

Property Sale

SaleMulti
$6,600
DeedBook 1576, Page 411