Skip to content

62 Newport Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1951

Last Sale Price
$89,000
Last Sale Date
Oct 29, 1993

Property Information

Block154
Lot47
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8001

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,194
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$191,800
56%
Improvement Value:$150,900
44%
Total Assessment$342,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,922+3.8%
2024$5,706+12.2%
2023$5,087-0.4%
2022$5,105+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$89,000

To:

Sq Ft1,194DeedBook 1932, Page 644

Property Built

Built

Year Built: 1951