Skip to content

700 Hamilton St

Somerset, NJ 08873

Commercial

Last Sale Price
$154,398
Last Sale Date
Nov 29, 2001

Property Information

Block154
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8001

Building Details

Building Class10
Description1SBL
Dwellings1
ZoningHBD
Sq Footage---
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$828,000
46%
Improvement Value:$972,000
54%
Total Assessment$1,800,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,796-6.1%
2024$34,920-13.0%
2023$40,122-2.5%
2022$41,166-1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$154,398

To:

DeedBook 5113, Page 3877

Property Sale

SaleMulti
$390,000
DeedBook 1688, Page 217