Skip to content

106 S Dover Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1950

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
Jun 24, 1991

Property Information

Block156
Lot10
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8001

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,400
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$184,800
50%
Improvement Value:$187,800
50%
Total Assessment$372,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,255+2.1%
2024$6,128+7.4%
2023$5,704-0.6%
2022$5,738+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$118,000

To:

Sq Ft1,400DeedBook 1819, Page 667

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 1499, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1950