Skip to content

20 Lincoln Ave

Princeton, NJ 08540

Built 1936

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Nov 18, 2004

Property Information

Block15
Lot44
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page1904

Building Details

Building Class16
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,581
Acreage0.61

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$300,100
62%
Improvement Value:$182,100
38%
Total Assessment$482,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,657+2.5%
2024$7,471+18.7%
2023$6,294+0.9%
2022$6,239-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft1,581DeedBook 5674, Page 3859

Property Built

Built

Year Built: 1936