Skip to content

63 Sunset Ave

Princeton, NJ 08540

Built 1927

Last Sale Price
$349,900
Last Sale Date
Aug 22, 2005

Property Information

Block24
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2101

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,620
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$331,000
64%
Improvement Value:$188,500
36%
Total Assessment$519,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,294+4.1%
2024$7,967+14.8%
2023$6,941+0.9%
2022$6,879-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$349,900

To:

Sq Ft1,620DeedBook 5790, Page 2865

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2103, Page 392

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 1664, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1927