Skip to content

10 Newport Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1979

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Oct 17, 2019

Property Information

Block160
Lot20.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8001

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,372
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$186,500
43%
Improvement Value:$248,400
57%
Total Assessment$434,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,042+1.3%
2024$6,951+4.5%
2023$6,649-0.9%
2022$6,708+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft1,372DeedBook 7164, Page 3730

Property Sale

Sale
$230,500
DeedBook 6591, Page 881

Property Sale

Sale
$252,000
DeedBook 6192, Page 3031

Property Sale

Sale
$313,000
DeedBook 5984, Page 398

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 1507, Page 716

Property Built

Built

Year Built: 1979