Skip to content

46 Cooper Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1979

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Oct 22, 2015

Property Information

Block193
Lot91
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8102

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,386
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
49%
Improvement Value:$225,800
51%
Total Assessment$445,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,823-0.8%
2024$6,877+3.0%
2023$6,676+6.3%
2022$6,278+8.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,566DeedBook 6831, Page 421

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,386DeedBook 6756, Page 2601Recorded11/21/2014

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,386DeedBook 6745, Page 1701Recorded9/29/2014

Property Sale

SaleMulti
$340,000
DeedBook 5728, Page 1463

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 2223, Page 548

Property Sale

SaleMulti
$148,000
DeedBook 1873, Page 747

Property Built

Built

Year Built: 1979