Skip to content

581 Somerset St

Somerset, NJ 08873

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 13, 2010

Property Information

Block166
Lot28
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8001

Building Details

Building Class10
Description2SBL
Dwellings1
ZoningRC
Sq Footage8,320
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$243,000
26%
Improvement Value:$677,000
74%
Total Assessment$920,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,762-6.1%
2024$17,848+5.5%
2023$16,918-2.5%
2022$17,358-1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 2239, Page 500

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 1589, Page 880

Property Built

Built

Year Built: 1930