Skip to content

25 Lincoln Ave

Princeton, NJ 08540

Built 1970

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Oct 2, 2017

Property Information

Block16
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page1904

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,029
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,100
56%
Improvement Value:$263,300
44%
Total Assessment$593,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,201+1.8%
2024$9,039+15.3%
2023$7,841+0.5%
2022$7,800-0.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft2,029DeedBook 6995, Page 2027Recorded10/6/2017

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft2,029DeedBook 6766, Page 2250Recorded1/12/2015

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 6171, Page 1104

Property Sale

Sale
$292,000
DeedBook 5135, Page 3002

Property Built

Built

Year Built: 1970