Skip to content

114 Henry St

Somerset, NJ 08873

Built 1961

Last Sale Date
Sep 28, 2061

Property Information

Block171.01
Lot131
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8001

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,160
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$189,100
49%
Improvement Value:$193,600
51%
Total Assessment$382,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,404+2.5%
2024$6,247+7.0%
2023$5,840-0.6%
2022$5,878+0.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$219,000

To:

Sq Ft1,160DeedBook 6341, Page 1480

Property Built

Built

Year Built: 1961