Skip to content

67 Eugene Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1967

Last Sale Date
Sep 27, 2066

Property Information

Block161
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8001

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,150
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
48%
Improvement Value:$207,500
52%
Total Assessment$397,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,596+2.4%
2024$6,441+6.2%
2023$6,063-0.7%
2022$6,106+0.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$148,500

To:

Sq Ft1,150DeedBook 6409, Page 3356

Property Sale

SaleMulti
$161,000
DeedBook 6334, Page 1310

Property Sale

SaleMulti
$331,000
DeedBook 5782, Page 1107

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 5549, Page 1912

Property Sale

SaleMulti
$148,400
DeedBook 2313, Page 799

Property Built

Built

Year Built: 1967