Skip to content

99 Henry St

Somerset, NJ 08873

Built 1952

Last Sale Price
$135,500
Last Sale Date
Apr 1, 1998

Property Information

Block174
Lot51
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8002

Building Details

Building Class16
Description1SB 2G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,773
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$184,800
45%
Improvement Value:$228,900
55%
Total Assessment$413,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,767+1.4%
2024$6,674+5.4%
2023$6,330-0.8%
2022$6,381+0.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$135,500

To: Britton, Rodney & Akiba

Sq Ft1,773DeedBook 2169, Page 868

Property Built

Built

Year Built: 1952