Skip to content

127 Henry St

Somerset, NJ 08873

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Sep 16, 1999

Property Information

Block174
Lot63
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8002

Building Details

Building Class10
Description1SBL
Dwellings1
ZoningHBD
Sq Footage3,300
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$207,000
50%
Improvement Value:$211,000
50%
Total Assessment$418,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,366-6.3%
2024$7,859-0.6%
2023$7,908-2.6%
2022$8,120-1.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$250,000

To: Tamburino, Vincent J

Sq Ft3,300DeedBook 2258, Page 130

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 1608, Page 804

Property Built

Built

Year Built: 1970