Skip to content

37 Main St

Somerset, NJ 08873

Built 1964

Last Sale Date
May 1, 2065

Property Information

Block177
Lot39
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8002

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,872
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$184,800
44%
Improvement Value:$230,600
56%
Total Assessment$415,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,789+1.4%
2024$6,697+5.3%
2023$6,357-0.8%
2022$6,408+0.5%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$159,900
DeedBook 2339, Page 160

Property Sale

SaleMulti
$159,900

Property Sale

SaleMulti
$133,000
DeedBook 1856, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1964