Skip to content

60 Ambrose St

Somerset, NJ 08873

Built 1949

Last Sale Date
Aug 14, 2047

Property Information

Block180
Lot42
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8002

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,923
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,900
48%
Improvement Value:$206,800
52%
Total Assessment$397,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,603+2.5%
2024$6,439+6.2%
2023$6,061-0.7%
2022$6,104+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$355,000

To: Puon, Jesus Bruno&Nicio-Martinez,R

Sq Ft1,923DeedBook 7261, Page 2494Recorded10/16/2020

Property Sale

SaleMulti
$375,000
DeedBook 5817, Page 533

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 5380, Page 1801

Property Built

Built

Year Built: 1949