Skip to content

81 Home St

Somerset, NJ 08873

Built 1945

Last Sale Date
Apr 9, 2003

Property Information

Block183
Lot73
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8002

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,207
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$187,400
56%
Improvement Value:$149,400
44%
Total Assessment$336,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,825+3.2%
2024$5,645+9.6%
2023$5,149-0.4%
2022$5,169+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$107,000
DeedBook 2126, Page 897

Property Built

Built

Year Built: 1945