Skip to content

29 Home St

Somerset, NJ 08873

Built 1940

Last Sale Date
Dec 18, 2024

Property Information

Block184
Lot21
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8002

Building Details

Building Class16
Description2SF 2G
Dwellings2
ZoningR7
Sq Footage1,680
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$179,600
47%
Improvement Value:$202,400
53%
Total Assessment$382,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,342+1.1%
2024$6,272+6.9%
2023$5,869-0.6%
2022$5,907+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$77,000
DeedBook 1518, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1940